Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
Hlavní menu
Úvodní strana
Aktuality
Profil školy
Studijní obory
Přijímací řízení
Personální obsazení
Střediska OV
Fotogalerie
Dokumenty školy
Maturitní a závěrečné
zkoušky
Kontakt
Intranet školy >>
  Statistiky
  Reklama

     Aktuality
Česko-slovenská, Slovensko-česká výstava v Národním muzeu

I naše škola, jako zbytek celé republiky, si připomněla nejen 50. výročí pražského jara, 100. výročí konce 1. světové války, ale především 100. výročí vniku samostatné Československé republiky. Státu, který vytvořily dva národy žijící v habsburské monarchii, odlišné a zároveň velmi blízké národy, které ale spojovala bohatá kultura a historie.

Výstava se konala v budově Národního muzea, jež v letošním roce slaví 200. let založení a která byla díky oslavám částečně zpřístupněna veřejnosti.
 
Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava přiblížila studentům maturitních ročníků tříd 2. DN a 4. E nejen úspěchy, ale také peripetie, s nimiž se náš stát musel během své existence vypořádat. Ukázala, co Češi a Slováci na společné cestě zažili a proč i dnes zůstává Československo v povědomí většiny Čechů a Slováků.
Nejvyhledávanějším exponátem se zcela jistě stal originál Mnichovské dohody, kterou ke 100. výročí zapůjčila Spolková republika Německo. Od jejího podpisu letos uplynulo 80 let a jedná se o jeden z nejdůležitějších dokumentů české moderní historie, který ovlivnil vývoj Československa na další dlouhá léta. Součástí jsou také vystavované původní mapy sloužící k upřesnění územních požadavků nacistického Německa. Ve vedlejší vitríně je možné si prohlédnout samozřejmě i Pittsburskou dohodu, tedy základní dokument vzniku Československého státu, již zapůjčily Spojené státy americké.
 
Součástí zpřístupněné expozice byla také výstava s názvem 2 x 100, která představila velmi úzký výběr těch nejvzácnějších muzejních pokladů, jimiž se naše muzeum pyšní. Studenti tak mohli zhlédnout předměty, jež byly veřejnosti zcela neznámé a dosud nikdy vystavované.
Naši studenti tak díky výstavě, na níž nebylo jednoduché se v těchto dnech přes velký zájem z řad široké veřejnosti dostat, mohli po dlouhé době znovu vkročit do prostor budovy Národního muzea, jež bylo z důvodu rekonstrukce 7 let uzavřeno.

|
 zpět | fotogalerie
© Copyright 2005 - 2018 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení.
Tvorba a design studio Matějík