Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Výstava Tutanchamon


           Navštívili jsme výstavu Tutanchamon, jeho hrob a poklady, uspořádanou v Brně, ve čtvrtek dne 19.2.2009.

           Žáci 2. a 3. ročníku oboru aranžér navštívili tuto výstavu jako hromadnou exkurzi nejen proto, že jeden z vyučovaných předmětů jsou dějiny umění, ale také proto, že se chtěli v oblasti vědomostního přehledu poučit o dějinách starověkého Egypta. Tato výstava krok po kroku rekonstruuje objevení nejvýznamnější události 20. století  - objevení hrobky faraona Tutanchamona. Neomezuje se jen na výklad dějepisných událostí, ale interaktivně inspiruje k výuce estetiky a kreativity.  Postupně se návštěvník vlastně dovídá, co vedlo objevitele k tomu, aby se nevzdávali v hledání hrobky a vynaložili všechnu svoji sílu, čas i majetek k tomu, aby byla hrobka objevena pro další lidstvo.  Hrobka byla objevena v roce 1922, tedy v době, kdy zájem o tuto starobylou  zemi  a o egyptologii, ještě nebyl zdaleka na špičce ve vědě
a nauce.

            Zcela zásadní bylo shlédnout tři projekce o faraonech, kteří měli zásadní vliv pro vývoj starověkého Egypta, a aby zároveň návštěvník pochopil, co vedlo objevitele k té neúnavné a mravenčí práci při vykopávkách v Údolí králů.  Je zde dobře vidět , jakým způsobem byl Tutanchamon balzamován,
a  zajímavě je popsáno, proč k takovému balzamování bylo v té době přistoupeno. Zároveň se návštěvník dovídá o způsobu života na Nilu.

            Hlavním tématem však je ukázat návštěvníkům bohaté poklady, jejich výzdobu a lesk, které z této doby před 3.000 lety p.n.l. dokázali lidé středověkého Egypta vytvořit.

            Pro žáky oboru aranžér má zcela zásadní význam poznání významu egyptských hieroglyfů, lidového démotického písma a kreseb. Jako aranžéři se setkávají s psaným písmem denně, a proto mohli dobře posoudit, jak náročné bylo psaní na keramické tabulky, a jak minimální práci musí vynaložit při psaní textu do PC v dnešní době. Také mohli dobře posoudit jednotlivou výzdobu a architekturu, která byla mnohdy ve starověku provozována doslova „na koleně“ a častokrát byla práce zaplacena životem.

Odcházeli jsme spokojeni a některá děvčata pronesla:  „Do Egypta už nemusím jezdit, to důležité, jsem již viděla.“
| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .