Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Projekt Den bez překážek
16.6.2010

Smíšené pocity, ostych, strach, údiv, lítost, přemáhání, sebepoznání, legrace, smích a srdce na dlani. To všechno poznali naši studenti 16. června 2010. Zapojili se totiž do projektu, který má napomáhat začlenění mentálně postižených osob do společnosti a zbavit se předsudků vůči těmto lidem. Společně s Domovem pro osoby se zdravotním postižením Na Bělince v Kunovicích a Střední školou služeb s.r.o. v Uherském Hradišti prožili všichni zážitkový den, který se pro mnohé stal jistě nezapomenutelným a silně emotivním zážitkem, byť byl tak krátký. V rychle plynoucím čase si mnozí uvědomili, co mají. Že nejsou důležité materiální hodnoty a moc, ale být prostě šťastný. To jim na oplátku ukázali svěřenci Domova.
Při nich si uvědomili, že být bezprostřední, vnímavý, usměvavý, upřímný, milý, kamarádský, prostě lidský
je pro takového člověka důležité. Na prvním místě v žebříčku hodnot je pro ně láska k někomu a láska
okolí k němu a všemu, co ho obklopuje. Je normální, že se za to nikdo nemusí stydět. Naopak. Má být hrdý, že umí dát své pocity najevo, a to bez ostychu a zardění.
Po stisku jejich rukou, který není vlažný,
ale opravdový, se studenti navzájem seznámili a vykročili směrem k leteckému muzeu, kde si všichni prohlédli vystavená letadla. Kolikrát stačil k porozumění jen pohled z očí do očí, které často zářily štěstím. Při pochodu si zpívali písničky a zaháněli mračna, která nás pronásledovala po celé trase. Společně nás doprovázelo malé kotě a pejsek Chico. Oba dva dělali našim novým kamarádům velkou radost.

Po prohlídce leteckého parku jsme se přesunuli do nedalekého areálu OK-Baru, který nám zajistil nejen občerstvení, ale i útočiště před nevlídným počasím. Než jsme se ale dali do papání, při kterém jsme doprovázeli zvuky kytary a užívali atmosféru táborákového ohně, museli všichni účastníci splnit již připravené disciplíny, při kterých jim byli nápomocni studentky i studenti. Za každou splněnou disciplínu obdrželi na stanovištích razítka, za která si vyzvedli odměny, které byly vytvořeny našimi žáky speciálně pro tyto účely. Nezapomnělo se ani na památeční diplomy.
Při rozdávání špekáčků a podávání osvěžujícího nápoje studenti s podivem nemysleli nejprve na sebe, ale na své svěřence. A když něco ukáplo, hned se postarali o nápravu. Při zpáteční cestě si každý pochvaloval průběh akce a před rozloučením se mnozí rozhodli pro zopakování.

Zjištění studentů, že někdo, kdo je zná pár minut, může nabídnout svou bezprostřednost a přátelskou dlaň, je zbavilo všech předsudků, které do té doby měli. Někteří stáli na prahu svých sil, ale vše po pár hodinách zvládli na výbornou.

Není časté a obvyklé psát sáhodlouhý seznam, ale obdiv a chválu si zaslouží studenti, kteří se nezalekli nelehkého úkolu a ujali se ho s největší zodpovědností. Díky patří jmenovitě:
 
Třída 3.E – Buráňová Denisa, Coufalíková Lenka, Hrušková Jana, Chudárková Barbora, Jančálková Michaela, Kapustová Jana, Kintlerová Debora, Knedlíková Pavla, Knotková Zuzana, Kotková Petra, Michalcová Alžběta, Mošťková Klára, Nováková Barbora, Řešétková Nikola, Slámová Eliška,
Stojaspalová Michaela, Šiborová Michaela, Vaculíková Markéta, Vávrů Karolína a pejsek Chico,
který všem dělal radost.


Třída 2.E – Bančáková Lucie, Bartošková Monika, Horková Petra, Kašná Kristina, Kopecká Miriam, Kunovjánková Jana, Opluštilová Klára, Škaroupková Jana, Venenyová Alena.


Třída 1.DN – Gojová Kateřina, Frýzová Jana, Chmelařová Klára, Janásová Veronika, Jančarová Lucie, Jurčová Michaela, Klučková Alžběta, Krystýn David, Kryštof Jiří, Navrátilová Nelly, Pavlíková Monika, Skopcová Alena, Smělík Milan, Šimčák Marek, Sonntagová Kateřina, Taťáková Kristina, Vaculíková Daniela, Verbíková Marcela.

Třída 1.A - Čermáková Kateřina, Jurčová Gabriela, Láníková Martina, Látalová Jana, Poláchová Barbara, Popelková Denisa, Šímová Lucie, Špačková Romana, Tomanová Martina, Ulčíková Jana, Vitásková Pavla, Vrtalová Aneta.

Poděkování patří také paní ředitelce Ing. Miroslavě Podivinské za svolení uskutečnění této akce, paní Mgr. Stanislavě Vyoralové, autorce projektu, vychovatelkám domova, učitelům a všem výše zmiňovaným.
 
Většina ten den zažila pocit něčeho co hezky hřeje u srdíčka. Dovolím si dodat malý citát od Fridricha Christiana Hebbela.

,,Je třeba často větší odvahy k tomu svůj názor změnit,
než za ním plně stát.“


| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .