Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Poznávací zájezd Osvětim

Polsky Oświęcim [ošvěnčim], německy Auschwitz, slovensky Osvienčim, romsky Aušvica     a česky Osvětim je polské čtyřicetitisícové okresní město a také cíl naší cesty. Kulturně-historická exkurze byla zaměřena samozřejmě na bývalý koncentrační tábor Auschwitz I, který byl zřízen v areálu bývalých kasáren. V našem hledáčku však nezůstal jen tento tábor, ale i  menší tábor Auschwitz II – Birkenau (Březinka) a osmisettisícové město Krakov, které se bohužel ve dnech našeho výletu 14. dubna 2010 díky úmrtí polského prezidenta ponořilo do smutku, a to i s počasím, jenž nám při prohlídce velmi nepřálo.
Brzkým ranním odjezdem od vlakového nádraží se studenti 2.DN, 2.S, 2.E, 3.C a 3.K vydali na dlouhou cestu. Po urputné a prosezené čtyřhodinové cestě jsme dorazili do určeného cíle. Vyzvedli jsme si sluchátka, která byla nezbytná k prolomení jazykové bariéry. Do sluchátek nám tedy šel už jen český překlad. Postupně jsme procházeli určité bloky a nejdůležitější místa bývalého největšího koncentračního tábora založeném Němci na území okupovaného Polska. Do sluchátek se nám dostávali informace, které v mnohých z nás vyvolávaly nepříjemné pocity a myšlenky. Při procházení různých bloků, kde pobývali zajatí vězni, jsme potkávali i další skupinky, z nichž někteří neudrželi slzy v očích. I některé naše studenty výjevy doprovázené autentickými předměty nenechali klidnými. Mezi předměty, které vyvolávaly pocity úzkosti, byly např. plechovky od cyklonu B, vlasy vězňů, dětské oblečení   a dochované plynové pece. Studenti měli možnost samostatně a v klidu si prohlédnout blok, který byl vytvořen za pomoci českých historiků. V tomto bloku byly např. historické dokumenty a fotografie bývalých významných vězňů jako K. Poláček, B. Václavek aj.
Naše cesta z tábora Osvětim vedla do tábora Březinka, ale kvůli velmi špatnému počasí jsme  i s polskou průvodkyní tábor zhlédli jen z oken autobusu, ale i tak to v nás zanechalo silný zážitek.
Po posilnění ve formě svačinek, usušení a občasného zdřímnutí jsme se po 80 km dostali do krásného města nad Vislou Krakova. Opět musím zdůraznit, že studenti měli situaci ztíženou chladným a mokrým počasím, ale i tak vydrželi. I když jsme drželi v rukou deštníky či jiné provizorní přístřešky vydrželi jsme výklad našeho průvodce a navštívili jsme nádvoří hradu Wawel a jeho gotickou katedrálu, ve které se paní učitelky zakoukaly na přenádherné krypty   a hrobky významných udatných a hrdinských osobností z celé historie Polska a celou skupinu tedy spustily z očí. Po šťastném shledání jsme pokračovali na náměstí. Tam na nás čekala Radniční věž, Mariánský kostel na Rynku, pomník spisovatele Adama Mickiewicze nebo stánky s pověstným drakem, kterého pokořil chrabrý kníže Krak.
V 16.00 už jsme byli všichni promáčení a unavení. A rychle jsme spěchali k našemu autobusu, ve kterém na nás již čekali naši milí řidiči, kteří nás s důvtipem a galantností dopravili včas zpět do České republiky na vlakové nádraží v Uherském Hradišti. Všichni studenti byli pochváleni za vzorné chování.
| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .