Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Exkurze do sídla OSN - Vídeň

Brzké ranní vstávání, sníh, plískanice, mrazivé počasí, extrémní průvodce, vánoční atmosféra, poznávání památek v další evropské metropoli, ale i největší instituce na zeměkouli. Opět jsme se vydali na výlet. Cílem našeho směřování se již potřetí stalo hlavní město Rakouska a v něm sídlící mezinárodní Organizace spojených národů. Cestovateli se tentokráte stali studenti maturitních tříd 1.DN a 3.E.
Po příjezdu k sídlu OSN ve Vídni, které se řadí k dalším čtyřem, která působí ve světových velkoměstech jako je New York, Ženeva a Nairobi, jsme ohromeně vcházeli do unikátní budovy, která byla otevřena v roce 1980. Prošli jsme povinnou osobní kontrolou, při níž nám mnohým padaly kalhoty ke kolenům
a někteří si již u vchodu procvičili angličtinu. Ta je jednou ze dvou povinných pracovních jazyků.
Po přepočítání naší skupinky jsme obdrželi vstupní pasy, které nás opravňovaly ke vstupu na
mezinárodní půdu, ale pokud by se podařilo je ztratit, museli bychom neochotně nocovat v sídle.

Za turnikety nás již čekali průvodci. Bohužel nás bylo více, a tak jsme se nedobrovolně rozdělili do
2 menších skupinek, kdy obě provázeli německy mluvící průvodci. 1.DN se seznámila s exotickým Senegalcem a 3.E s příjemnou a milou Rakušankou. Oba nám zprostředkovali hlavní informace
o činnostech vídeňské OSN, především o tématech drog a kriminality, zejména v zemích jako je
Pákistán, Afganistan, a způsobu pomoci těmto zemím, mírové využívání vesmíru a neopomněli ani problematiku uprchlíků. Seznámili nás i s aktivitami, které pořádá sesterská organizace UNICEF,
která se věnuje pomoci dětem.

Sídlo OSN ve Vídni se zabývá především problematikou mírového využití jaderné energie, zákazů jaderných testů či průmyslovým rozvojem. Na obrazovce jsme pozorovali záběry jaderného testování
od poválečných let až po současnost. Díky OSN se počet těchto testů rapidně snížil.

Po průchodu hlavním sálem, kde byl vystaven humanitární stan, do kterého se v krajních případech
a největších pohromách musely vtísnit až 3 rodiny, jsme se výtahem dostali do sálu, kde nám promítli krátký film o hlavní pomoci OSN v roce 2008. OSN v daném roce pomohla např. při hledání bomb v Kongu, při přírodní katastrofě na Haity, po bombovém útoku v indické Bombaji, zemětřesení v Číně,  hurikánu na Barmě atd.

Po krátkém filmu jsem se zastavili u makety, která představovala komplex budov OSN, diskutovali jsme o problémech ve světě a pomoci OSN. Následně jsme se přesunuli do nižšího patra, kde jsme si prohlédli Nobelovu cenu, kterou OSN obdržela v roce 2001. Ještě rychle na pravý měsíční kámen, když už jsme v hlavním centru pro využití vesmíru a udělat pár foteček na památku a hurá na další zajímavosti.
Rychle jsme usedli do autobusu, nabrali síly díky svačinkám, které nám připravily maminky či obsluha čerpací stanice, a opět jsme vyrazili do víru velkoměsta.
S rychlým tempem jsme to ale nakonec nejen díky krásám Vídně brzy vzdali. Po průchodu zavátým Hofburgem jsme dorazili k chrámu sv. Štěpána, kde nás však zklamal výběr vstupného. Naše kroky dále vedly nejdražší ulicí Vídně, Korutanskou, kde jsme mysleli na Ježíška a odtud jsme se vydali k unikátnímu orloji. Samozřejmě nechyběl ani Macdonald. Jelikož se počasí zhoršovalo, rozhodli jsme se procházku zkrátit. Půl hodinky jsme strávili na Weihnachtsmarktu, který jsme nemohli za žádnou cenu vynechat.
Co by to bylo za předvánoční návštěvu Vídně, kdybychom neochutnali vánoční vídeňský punč a neodvezli si pamětní hrníček. Z Vídně jsme odjížděli promrzlí, ale nadšení, že jsme viděli a zažili něco nového. S pohledem na Burgtheater a rozsvícenou vánoční Vídeň jsme se ubírali domů.

 
| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .