Zpravodajství Sport Počasí  Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řády Slovníky Centrum Seznam Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama
      Aktuality
Exkurze - Památník Velké Moravy

Středa : 24.10.2007

Úterý  : 30.10.2007

Akce :  exkurze – Památník Velké Moravy
Akce :  Sůl staroslověnského chleba

Třídy : 2.DN, 2.S
            .DN, 2.S, 1.DN, 3.A, 3.C


Stalo se již tradicí, že budoucí maturanti naší školy navštíví Památník Velké Moravy ve Starém Městě. Letošní exkurze byla mimořádně zdařilá. Soustředěnost, zájem studentů, zodpovědnost a aktivita při plnění jednotlivých úkolů překvapily nejen našeho průvodce, který nám podal výborný výklad, ale i nás vyučující.

Naše škola poznatky z  Památníku V.M. vhodně doplnila návštěvou pořadu Sůl staroslověnského chleba, který připravili organizátoři ze Slovenska. Škoda jen, že současná generace už tak dobře nerozumí slovenskému jazyku.

Jedno však platí i nadále – za sůl a chleba bychom měli vždy považovat paměť a písmo národa. Jenom vzdělaný člověk může být něco platný svému národu.

Pořad :  Sůl staroslověnského národa

Bez poznání minulosti nepoznáme sami sebe.
Sůl a chléb = paměť a písmo

..Na počátku bylo slovo, modlitba k Bohu.
...Na počátku byla krajina, potom přišel člověk.

V 7.stol. vznikla Sámova říše. Bylo to roku 623, kdy vzniklo 1.sdružení staroslověnských kmenů, které se vzbouřily proti Avarům, ale i Frankům. Byla to říše veliká, patřily do ní dnešní Čechy, Morava, Slovensko, Lužicko- Srbsko, dolní Rakousy aj. Lidé se chtěli bránit především proti Hunům a Avarům, kteří přicházeli z východu.

Na našem území se nacházejí připomínky Římanů, především je historicky dokázáno, že se Římané dostali až po Hrádek u Pasova, na Slovensku je pod trenčínským hradem na skále římská strážní věž. Historikové tvrdí, že se mohli dostat až po Brno a Olomouc

Přes naše území vedla jantarová stezka, z Benátek k Baltskému moři. V okolí Hodonína se našlo platidlo , pravděpodobně se jednalo o jakési parkoviště karavan. I slovo strava
je ze staroslověnštiny.


Jak žili staří Slované ?
Jejich domovy  byly většinou samoty, obvykle se jednalo o 5 – 10 domů. Byly roubené, dřevěné. Měly jednu místnost s otevřeným ohništěm. Všude kolem byl les. Ten je chránil před nepřítelem.
 
Co o nich víme dále ?
Jejich strava byla velmi jednoduchá, nálezy ukazují, že jejich chrup byl ve výborném stavu. Jedli placky z nekynutého těsta, nebo z březové kůry. Kaši dělali z prosa. Nepohrdli ani kořínky, kopřivami, různými brouky, žaludy bukvicemi a nesmíme zapomenout na to hlavní – SŮL.

SŮL –kdo ji nemá, ten onemocní. Bez soli se ani ovce nenarodí, i když  mnoho soli také škodí. Archeologové našli staroslověnské solničky.

Staří Slované žili ve stavu neustálého ohrožení. Podávání rukou je starý slovanský zvyk. Zvednutím ruky, ukázáním prázdné dlaně říkali, jsem neozbrojený, přicházím v míru.
Podáním ruky se ptali : Mohu přijít na návštěvu ?
Stiskem dávali pozvání.
Podej ruku, pohleď do očí – to vše značí pevný charakter.
 
Chléb a sůl – život a zdraví.
Uctít každého hosta – to byla jejich zásada.
Host nebyl nepřítel – on přinášel pověsti, báje, zboží.

Staré pohanské zvyky a symboly
Dvojitá nádoba = dva džbány – na zahánění nečistých sil.
Zaháněli je písněmi, tanci, zaříkadly, odplivnutím apod.
Dnes se tyto zvyky objevují v lidovém folklóru.

Následuje mezera téměř 200 let. Nevíme , co bylo na našem území, nejsou žádné zprávy. Zmínky o tom, co se zde dělo, se však nacházejí v zápisech okolních zemí.

Roku 830 se objevuje první zmínka o knížectví, ve kterých vládl Mojmír a Pribina (Nitra). Pribina nebyl křesťan, Mojmír ho vyhnal a spojil obě knížectví.

Pořad dále pokračoval vládou Rostislava, příchodem Konstantina a Metoděje, jejich životní osudy, jejich úkoly na velké Moravě.
Kříž K + M byl dvojitý.
K – drží svitek papíru
M- zákonodárce, má knihu zákonů 
© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .