Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Jó napot kivánok Magyaroszág!

Že jste teď právě zcela přesně všichni neporozuměli? Nevadí. Možná i vy, studenti a studentky nižších ročníků, porozumíte příští rok, když se také rozhodnete vycestovat se školou do zahraničí.
I letos se nám podařil uspořádat poznávací výlet do Maďarské a Slovenské republiky. Cílem naší cesty
se stala hlavní města a jejich hlavní turistické cíle již zmíněných zemí.

   Během dvou říjnových dnů jsme se seznámili nejen s pamětihodnostmi obou měst, ale i s jazyky
a kulturou navštívených zemí. První den nás očarovala tajuplná Budapešť, s bájnými ptáky turuly, kteří nás upozorňovali na maďarskou historii snad na každém rohu a každé stavbě. K propojení jazyků tentokráte však slovanských došlo i na Citadele, bývalé pevnosti. Tam naše studentky kosmetiky odolávaly studentům ze Srbska.

   Při obdivování vrchu Gellért a údajně nejkrásnější budovy parlamentu, se nám někam schovalo sluníčko a na chvilku ho vystřídal drobný déšť. Nezabránil nám však zhlédnout chrám sv. Štěpána, hlavní třídu či nejvýznamnější budapešťské mosty (např. Alžbětin a Řetězový). Ochutnali jsme místní kuchyni, vyjeli na kopec, na němž se tyčila Rybářská bašta s Matyášovým chrámem a oproti stojící Budínský hrad.
   Loučili jsme se s Budapeští ve večerních hodinách. Noční starobylé město nám svými světly dalo sbohem.
   Ráno nás probouzel zpěv vodních ptáků na březích Slunečných jazér, která leží nedaleko našeho druhého cíle, Bratislavy.
   Posnídat, sbalit, opět nastoupit do autobusu a plni očekávání se vydat na další toulky. Počasí nám stále nepřálo, ale díky svižnému tempu naší průvodkyně jsme chlad nestačili snad ani pocítit.
   U Bratislavského hradu nás vítala socha knížete Svatopluka. Z postranní zdi na nás vykukovalo památné okno, za kterým byla podepsána dohoda o rozdělení Československa. Chrám sv. Martina i se svou klenotnicí na nás nenechal dlouho čekat. Po cestě jsme nemohli zapomenout pozdravit pracujícího člověka, Čumila.
   Zlatým hřebem se stal hrad Děvín, který shlíží na soutok dvou řek, Dunaje a Moravy, jež jsou jakýmsi symbolickým propojením obou národů, které spolu několik let koexistovali.

   Poděkování za příjemné chvíle plné nových poznání a zážitků, patří nejen všem zúčastněným, naší obětavé průvodkyni, trpělivému a zodpovědnému řidiči, ale hlavně VÁM MILÍ RODIČOVÉ!                                    
 
A tak už stačí pouze říct dovidenia.
| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .