Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
   Hlavní menu
   Úvodní strana
   Aktuality
   Profil školy
   Studijní obory
   Přijímací řízení
   Personální obsazení
   Střediska OV
   Fotogalerie
   Kontakt
   Studijní materiál
   Dokumenty školy
  Statistiky
  Reklama

      Aktuality
Literární a slohové práce
Již několik let probíhá výuka českého jazyka na středních školách podle nových učebních osnov. Nelze tvrdit, že všechno nové je také to nejlepší. Ve školství to platí dvojnásob. Co se ale skutečně změnilo, je přístup ke komunikaci a slohová výchova. Práci, kterou vám předkládáme, je toho příkladem. Její autorkou je Natálie Čaňová, studentka 3.ročníku obor aranžér SŠ služeb z Uherského Hradiště. Tato práce se umístila na 1.místě v celostátní soutěži známé pod názvem Požární ochrana ve školním roce 2011/2012.                    Blahopřejeme autorce.   
                                                               
Plamínek


 ,,Právě jsem se narodil… Někdo potřeboval podpálit cigaretu a já na to čekal. Hlavička sirky se třela
o zápalnou část krabičky a přeskočila jiskra. Zatím jsem jen malý plamínek, ale pociťuji hlad, velký hlad
a chci se dotýkat věcí. Jak jen to udělám? Nechci zemřít.

Potom, co jsem někomu posloužil k zapálení cigarety, mě odhodili a já dopadl na zem.
Chci jíst, cítím, jak slábnu. Proč mě nenakrmili a odhodili ? Hledám, koho bych se zmocnil, koho bych objal a vysál z něho vše potřebné, abych si zachránil život. Kolem mě jsou kameny, ty mi však neposkytují, to, co potřebuji. Náhle vidím suchou trávu, zkouším, jestli ona má, co chci. Je slabá, snadno se jí zmocňuji. Já rostu, funguje to! Hledám další trávu a objímám ji. Cítím se mnohem silněji, jsem větší
a větší. Přestávám být plamínkem, už jsem plamen, ale to mi nestačí. Mám radost a přeskakuji ze stébla na stéblo. Je mi jedno, že ho zničím, protože cítím moc, vznešenost a sílu. Jsem živel a nikdo mě nezastaví ! S radostí tancuji mezi stébly a snažím se každé najít a pokořit. Chci, aby o mně všichni věděli. Cítím se nezničitelný.

V dálce slyším hluk, co to může být? Asi se někdo raduje, že tu jsem. Doufám, že mě odsud dostanou ještě dál. Sice jsem objal všechny klasy, ale zdi jsou chladné a nepoddajné. Ale když se budu hodně snažit, dokážu to a probojuji se přes ně.
Někdo otvírá velká vrata, to je skvělé. S těmi bych měl největší práci. Musím dotyčným poděkovat a taky je obejmout.
Ve vratech stojí několik lidí v podivném oblečení a svírají něco v rukou. Jdu k nim, ale co se neděje. Podivná věc začíná stříkat vodu. Vodu ne, voda mě zabíjí! Copak to nechápete?! Dostávám vztek! Jdu si to s nimi vyřídit. Au, to bolí! Právě na mě dopadl proud vody a úplně oslabil mé plameny. To snad není pravda! Chtějí mě zabít, ale proč?! Nechápu to, vždyť jsem krásný, velký a mocný a můžu přece dál růst. Musím se schovat, těch odporných věcí, co stříkají vodu, přibývá. Jsem ztracen. Utíkám do rohu, ale voda mě čím dál víc oslabuje. Kdybych si tak nechal zásoby sena navíc!
Už jsem tak slabý a oni nemají soucit. Voda mě chladí a ničí ve mně vše, co jsem dokázal. Stávám se opět malým plamínkem a přeji si, aby odešli, i přesto, že se snažím utéci, není úniku. Našli mě a já umírám, překvapen a zklamán. Ale řeknu Vám, já se pomstím. Až zase někdo bude neopatrně odhazovat nedopalky nebo neuhasí malý plamínek, přijdu a ukážu vám, jaký je oheň živel. To budete koukat!“
| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2007 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení. | Tvorba a design studio Matějík .