Zpravodajství Sport Počasí Blesk Horoskopy Tel. seznam Jízdní řád Slovníky Seznam Facebook Google
Hlavní menu
Úvodní strana
Aktuality
Profil školy
Studijní obory
Přijímací řízení
Personální obsazení
Střediska OV
Fotogalerie
Dokumenty školy
Maturitní a závěrečné
zkoušky
Kontakt
Intranet školy >>
  Statistiky
  Reklama

     Aktuality
Bratislava - Budapešť 2014

      Škola není jen neustálé a nudné sezení ve školních lavicích. Vždyť i Jan Ámos Komenský razil zásadu poznat sebe a okolní svět, či zásadu názornosti, a pokud možno prostřednictvím cest.
I my se řídíme jeho pedagogickými návrhy, a proto jsme našim studentům umožnili poznat nejbližší okolní státy, především jejich hlavní města, a to maďarskou Budapešť a slovenskou Bratislavu.

      Při dvoudenním poznávání obou perel ležících na Dunaji jsme si zvládli prohlédnout snad nejkrásnější novogotickou stavbu 19. století, v níž je sídlo maďarského parlamentu, Országház.
Zde jsme byli přítomni oslavám státního svátku, a to Maďarského povstání a boje za svobodu v roce 1956, s nímž je úzce spojena i naše poválečná historie. Při scházení z Citadely jsme si užívali báječné atmosféry, která nás doprovázela na celé cestě mezi památkami, např. Rybářkou baštou, hradem Buda či Matyášovým chrámem. Závěr dne stráveném v Budapešti jsme završili sladkou tečkou v podobě návštěvy Marcipánového muzea.
     Po ranním probuzení a vydatné snídani na nás čekala Bratislava se svými skvosty. Nejdříve jsme zamířili na Bratislavský hrad, jehož čtyři tyčící se věže upoutávají svou pozorností už při vjezdu do hlavního města. Naši studenti však zjistili, že místo oněch čtyř věží má hrad věž jen jednu, na jejíž výstup mnozí z nich neváhali obětovat i poslední zbytky sil. Při pohledu na Most SNP přes Dunaj

a jeho dominantu, točící se restauraci UFO, jsme se rozloučili s hradem a vydali ke Konkatedrále svatého Martina. Odtud k Primaciálnímu paláci, Michalské bráně, Grasalkovičově paláci.
Na Hviezdoslavově náměstí jsme zhlédli budovu opery a baletu. Za ním jsme pozdravili Čumila
a někteří už jen zoufale vyhledávali vláček Prešporáček, který by je svezl.
     Na závěr na nás zapůsobila zřícenina středověkého gotického hradu Děvín, kde na nás čekalo překvapení v podobě slunečného počasí, jež zajišťovalo výhled např. do sousedního Rakouska. Historie Děvínu je úzce propojena s počátky Velké Moravy, a proto mohli studenti srovnat expozice Památníku ve Starém Městě, či uměle vytvořený skanzen na Modré. Neopomnělo se propojit
i mezipředmětové vztahy, konkrétně fyziku. Při výpočtu hloubky studny se někteří studenti velmi zapotili ☺.| zpět |  | fotogalerie |

© Copyright 2005 - 2015 | Střední škola služeb s.r.o. | všechna práva vyhrazena. | Přebírání materiálů není dovoleno bez předchozího svolení.
Tvorba a design studio Matějík